Trasy

 

Gdańsk:


Zapraszam do Gdańska na wycieczkę w czasie, od średniowiecznego miasta hanzeatyckiego przez renesansowy złoty okres po wiek XX. Trasa wiedzie przez Główne Miasto Drogą Królewską, czyli od obu bram wjazdowych do Bramy Zielonej mijając po drodze Dom Uphagena, Dom Ferberów, Ratusz Głównomiejski i Dwór Artusa ze sławnym Neptunem przed wejściem. Z Zielonego Mostu na Motławie zrobimy zdjęcie Żurawia a potem wejdziemy w urokliwą uliczkę Mariacką i dojdziemy do największego ceglanego kościoła Europy z zegarem astronomicznym i kopią obrazu "Sąd Ostateczny". Idąc dalej ulicą Piwną zatrzymamy się przy Wielkiej Zbrojowni aby skierować się na Stare Miasto. Po drodze można zajrzeć do kościoła św. Mikołaja, czyli Dominikanów, z uratowanym przed sowieckim ogniem barokowym wnętrzem a obok stoi Hala Targowa z XIX wieku z otwartym fundamentem ukazującym wykopaliska. Wychodząc z Hali natykamy się na Basztę Jacek, część murów obronnych Głównego Miasta i przeszedłszy na drugą stronę ruchliwej ulicy znajdziemy się na Starym Mieście. Góruje nad nim dawny kościół parafialny pw. Św. Katarzyny, kryjący grób astronoma Heweliusza. Za nim stoi kościół św. Brygidy, ostoja opozycjonistów z lat 80. Vis a vis wejścia do św. Katarzyny wznoszą się masywne mury krzyżackiego Wielkiego Młyna z XIV wieku i Kanał Raduni. A nieco dalej renesansowy Ratusz Staromiejski. Stąd dojście do stoczni zajmie nam około 10 minut. Przechodzimy obok siedziby głównej Solidarności i wystawy Drogi do Wolności. Brama nr 2 i pomnik Poległych Stoczniowców w grudniu 1970 znajdują się zaraz obok.

 

 

Westerplatte:


Spod Żurawia odpływają na Westerplatte stateczki Żeglugi Gdańskiej oraz dwa historyczne. Rejs w jedną stronę zajmuje ok. 45 minut a na byłym skrawku Polski bronionym w roku 1939 możemy zobaczyć wszystko w godzinę. W drodze po Wiśle mijamy nabrzeża portowe i stoczniowe omawiane przez przewodników na pokładzie.

 

 

Trójmiasto:


Aby zwiedzić Gdańsk, Sopot i Gdynię najwygodniej jest poruszać się samochodem. Z historycznego Gdańska można udać się do Oliwy, gdzie w sezonie letnim co pełną godzinę odbywają się 20-min. prezentacje sławnych organów. Wokół katedry jest przepiękny park założony w XIX wieku, w którym organizowany jest w sierpniu festiwal Mozartiana. Z Oliwy szybko dostajemy się do Sopotu do parku kuracyjnego z grzybkami wody leczniczej ze źródła św. Wojciecha i prosto na Molo. Po spacerze należy przejść się sławnym Monciakiem i zrobić sobie zdjęcie przy Krzywym Domku a potem pójść wyżej aby podziwiać oryginalne secesyjne okna w kamienicach w pobliżu Dworku Sierakowskich (szlachta z majątku Waplewo Wielkie). Do Gdyni zostało 10 kilometrów. Tam najlepiej najpierw wjechać na Kamienną Górę i zorientować się w topografii portu, stoczni i samego miasta patrząc z góry. Zwiedziwszy port i główne ulice można pojechać dalej do Pucka gdzie w lutym 1920 roku gen. Haller wrzucał pierścień do morza a potem na Półwysep Helski. Od pierwszego weekendu majowego z Gdyni i Gdańska pływają tramwaje wodne do Helu i Jastarni.

 

 

Stutthof:


Stutthof to pierwszy obóz koncentracyjny założony na terenach okupowanych. Powstał jako obóz pracy dla Polaków z Wolnego Miasta latem 1939. Do obecnego Muzeum najłatwiej dojechać samochodem. Z Gdańska chodzą autobusy, ale trwa to o wiele dłużej.

 

 

Frombork – Elbląg:


Gdańsk jest dobrym miejscem wypadowym do innych ciekawych zakątków. Do Elbląga jest 60 km a do Fromborka 80. Elbląg odbudowuje swoją Starówkę, która wygląda pięknie; domki jak modele z czerwonej cegły, urokliwe zaułki i katedra św. Mikołaja z zabytkowymi ołtarzami bocznymi, chrzcielnicą z XIV w. i figurą św. Mikołaja. Fromborskie Wzgórze Katedralne jest małym historycznym kompleksem z katedrą w której pochowany jest Kopernik i świetnymi organami. Obok jest muzeum astronoma, jego izba do pracy i obserwatorium astronomiczne z wahadłem Foucaulta.

 

 

Kaszuby:


Jeziora kaszubskie zaczynają się 20 km od Gdańska. Jest to piękny teren z jeziorami położonymi wśród wzgórz i lasów. Kartuzy są miastem, które koniecznie trzeba zobaczyć ze względu na zabytkowy kościół po-kartuski. Kawałek za Kartuzami można zobaczyć Park Miniatur i nawiedzić Matkę Boską Sianowską w Sianowie - jedno z najważniejszych sanktuariów Kaszubów. Jest też ciekawostka w Szymbarku: dom do góry nogami. Obok bunkier paryzantów Gryfa Pomorskiego i chatka Sybiraków. Trochę dalej, bo za Kościerzyną, we Wdzydzach Kiszewskich można obejrzeć skansen z zabytkowymi budowlami z Kaszub, np. drewniany kościół św. Barbary z 1700 roku, przywieziony ze Swornegaci. W każdą niedzielę odprawiana jest tam msza św. o godz. 8:00.


Joomla free templates designed by Lonex.